Натисніть Enter для пошуку

Preloader
Офіційний сайт
Міністерство культури та інформаційної політики України

Про коледж

 

Свою історію училище починає з 1934 року, коли при Київському театрі опери та балету була створена балетна студія, яка готувала артистів балету для  театру.

У 1938 році за рішенням Уряду (документи не збереглися) у Києві створюється трирічний Хореографічний технікум (до його складу увійшла згадана студія та хореографічне відділення заснованого в 1933 році Театрального технікуму), який очолив заслужений артист Республiки Л.О.Жуков, а першим художнім керівником став відомий балетмейстер заслужений артист України Б. О.Таїров.

В 1940 році, з метою вдосконалення підготовки артистів балету шляхом збільшення терміну їх навчання до 7 років, технікум перейменовано у Київську спеціальну середню школу-десятирічку, навчання в якій здійснювалось як із спеціальних, так і з загальноосвітніх дисциплін.

Зберігся документ - Постанова Ради Народних Комісарів УРСР К 1689 від 18 грудня 1940 року про надання школі-десятирічці учбового приміщення.

Невдовзі, в 1941 році, школу-десятирічку перейменовано в Київське державне хореографічне училище (документи не збереглися).

У роки Великої Вітчизняної війни училище знаходилось в евакуації.

Після визволення Києва від німецько-фашистських загарбників училище в 1944 році відновило свою роботу - вже як хореографічне відділення в складі Київської середньої спеціальної музичної школи імені М.В.Лисенка.

Художнім керівником його стала заслужена артистка УРСР Галина Олексіївна Березова, серед постановок якої в училищі і яка здійснила перший український балет на сучасну тему «Прапор Перемоги» А. Коломійця.

Згідно з Постановою Ради Народних Комісарів УРСР і ЦК ВКП/б/У від 13 лютого 1945 року № 206  Київська хореографічна школа-десятирічка відновила свою роботу як самостійний навчальний заклад.

Відродження училища відбулося в 1949 році.

На основі розпорядження Ради Міністрів СРСР ЗЧ28920-р від 17 червня 1949 року та Постанови Ради Міністрів УРСР №1747 від 1 липня 1949 року на базі школи-десятирічки відновлено КИЇВСЬКЕ ДЕРЖАВНЕ ХОРЕОГРАФІЧНЕ УЧИЛИЩЕ як самостійний середній спеціальний навчальний заклад для підготовки артистів класичного балету, заснований на державній формі власності і підпорядкований Комітету в справах мистецтв УРСР.

План прийому восени 1949 року на 1 курс було встановлено 50 учнів.

Перший випуск дипломованих спеціалістів відбувся в 1951 році - 10 випускникiв.

У 1957 і 1958 р. р. здійснено два експериментальних прийоми учнів по підготовці спеціалістів за кваліфікацію «Методист художньої самодіяльності, керівник танцювального колективу» з 4- річним терміном навчання; у 1961-1962 рр.. дипломи одержав 61 фахівець.

З метою залучення до навчання молоді з інших міст України при училищі в 1966 році відкрито інтернат.

З 1966 року художній керівник училища – видатна українська балерина, яка першою була удостоєна звання народної артистки України – Антоніна Іванівна Васильєва.

А з 1972 по 1986 рік художнє керівництво очолює відома балерина і педагог, народна артистка України, лауреат Державної премії СРСР Галина Миколаївна Кирилова.

Протягом 1973-1991 рр. училище готувало також спеціалістів за кваліфікацією «Артист ансамблю народного танцю» з п’ятирічним терміном навчання; дипломи одержали 274 фахівці.

З 1989 року художнім керівником, а з 1993 року -  директором училища, працювала видатна українська балерина Тетяна Олексіївна Таякіна, народна артистка СРСР, лауреат Державної премії України ім. Т.Г.Шевченка, лауреат міжнародних конкурсів, лауреат премії Анни Павлової Паризької академії танцю.

З березня 2010 року по листопад 2011 року посаду директора обiймав заслужений артист України Дмитро Клявін.

Всього за час існування училища дипломи про його закінчення одержали 1546 спеціалістів, які майже повністю складають творчі балетні колективи оперних театрів України і багатьох театрів зарубіжжя.

Учні і вихованці училища постійно брали участь в різних творчих змаганнях - вітчизняних і міжнародних. Висока професійна підготовка дозволяла їм ставати переможцями найпрестижніших міжнародних конкурсів у м. Москва, у м. Варна (Болгарія), iм. Сержа Лифаря (Київ) «Приз де Лозан» (Швейцарія) та  фестивалів у Франції /1963 р./, Туреччині /1964 р./, Великобританії /1966 р./, «Русская зима», «Белые ночи»(Росiя).

За останній час значно розширилась географія багатьох авторитетних міжнародних конкурсів, у яких брали участь випускники училища, учні та студенти.

Серед вихованців училища 96 лауреатів міжнародних і всеукраiнських конкурсів, 2 лауреати Державної премії України імені Т.Г. Шевченка, 3 лауреати Державної премії СРСР, 3 народних артиста СРСР, 23 народних артиста України, 62 заслужених артистів України, 7 народних і заслужених артистів краiн СНД, 5 заслужених працівників культури України.

Всесвітньо відомі імена В.Каліновської, Т.Таякіної, В.Ковтуна, А.Гавриленко, С.Коливанової, Р.Хілько, Л.Сморгачової, М.Прядченка, Т.Боровик, Н.Семізорової, Г.Кушнеревої, Г.Майорова, В.Федотова,  В.Писарєва, С.Бондура, О.Філіп'євої, М.Моткова, Д.Матвієнка, Л. Сарафанова, А.Кожокару  та багатьох інших.

У 60-ті роки започатковані, а за останній час значно активізувалися і зміцніли прямі зв'язки, творчі контакти із зарубіжними мистецькими навчальними закладами Європи, Азії, Америки, Японії. Враховуючи авторитет Київського державного хореографічного училища, до нього приїздить на навчання і стажування молодь з різних країн світу.  Дипломи про закінчення училища одержали 40 громадян Монголії, В'єтнаму, Японії, Кореї, Болгарії, Португалії, Колумбії, Бразилії, Румунії.

Велика увага в училищі приділяється театрально-концертній діяльності учнів і студентів.

В різні роки силами учнів і викладачів училища були здійснені постановки балетних вистав: «Лускунчик» та «Третя сюїта» П.Чайковського, «Коппелія» Л. Деліба, «Арлекінада» Р. Дріго, «Па-де-катр» Ц. Пуні,   «Берег щастя» А.Спадавеккіа, «Фея та Чабан» Ю.Єфімова, «Пори року» О.Глазунова, «Шопеніана» на музику Ф.Шопена, «Надзвичайний день» М.Сільванського, «Світанкова поема» В.Косенка, фрагментів з балетів «Лебедине озеро» та «Спляча красуня» П.Чайковського, «Баядерка» Л.Мінкуса, «Лілея» К. Данькевича, «Лісова пісня» М.Скорульського,  «Голубий Дунай» Й.Штрауса, «Вальпургієва ніч» з опери «Фауст» Ш.Гуно,  хореографічні сцени з опери «Джоконда» А.Понк'єллі,  танці з опери «Руслан і Людмила» М.Глінки, балетних актів з опер «Іван Сусанін» М.Глінки, «Хованщина» М.Мусоргського, сценічні балетні втілення великих симфонічних полотен: «Іспанське капричіо» М.Римського-Корсакова, «Рапсодія №2» Ф.Ліста, «Рапсодія» М.Лисенка, «Класична симфонія» С. Прокоф'єва, «Класична соната» В.А.Моцарта, класичні фрагменти з балетів українських, російських, зарубіжних композиторів: «Есмеральда» Ц.Пуні,   па-де-сіс з балету  «Маркітантка» Ц. Пуні, Ц. Пуні, балетні сцени «Вальпургієва ніч»з опери "Фауст" Ш. Гуно, Гран па з балету «Пахіта» Л.Мінкуса  та ін.

Вихованці училища постійно беруть участь у балетних виставах Національної опери України, Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва («Дон Кіхот» та «Баядерка» Л.Мінкуса, «Марна пересторога» Л.Герольда, «Легенда про любов» А.Мелікова, «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик» П.Чайковського, «Спартак» А.Хачатуряна, «Лісова пісня» М. Скорульського, «Жізель» А.Адана, «Мауглі» О. Градського, «Майська ніч» Є.Станковича, «Карнавал тварин» на музику К.Сен-Санса, «Балетна абетка для дітей та їхніх батьків»).

Училище багато працює над опануванням сучасної хореографії.

Нині в училищі навчається 194 чол. - 119 учні у 5-9 класах та 75 студентів  на І-ІІІ курсах.

Навчальний процес забезпечують 31 штатний викладач 16 сумісників, а також 14 концертмейстерів.

Система освіти в училищі є стабільно-врегульованою, вона забезпечує належний рівень професійної підготовки виконавських кадрів.

Проводиться певна робота по вдосконаленню навчальних планів і програм. Здійснюється корегування навчально-виховного процесу у світлі вимог Законів України «Про освіту», «Про мови» з відповідним відображенням у творчих програмах - Вища освіта на шляху інтеграції в європейський та світовий освітній простір.

Надається методична допомога хореографічним школам України, нововідкритим хореографічним відділенням в училищах Дніпра, Харкова, Одеси.

Тісні творчі зв'язки училища з дитячими мистецькими закладами Києва - школою мистецтв імені С.Турчака, хореографічними школами №1, №2, Дитячою академією мистецтв.

За плідну творчу працю колектив училища нагороджено Почесними грамотами Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.